Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamet är att utföra entreprenader, drift, tillverkning och försäljning inom miljövård, vatten- och avloppsrening och biogasproduktion samt annan därmed förenlig verksamhet, ävensom förvaltning av fast och lös egendom.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 18 585 | 165 127 | 189 550 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 439 | -2 536 | 8 256 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 638 | -2 775 | 8 113 |
| Årets resultat (tkr) | 462 | -345 | 3 750 |
| Summa tillgångar (tkr) | 6 905 | 58 804 | 83 450 |
| Antal anställda | 5 | 35 | 29 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 18 585 | 165 127 | 189 550 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 439 | -2 536 | 8 256 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 638 | -2 775 | 8 113 |
| Årets resultat (tkr) | 462 | -345 | 3 750 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 172 | 3 327 | |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 6 733 | 58 804 | 80 123 |
| Tillgångar (tkr) | 6 905 | 58 804 | 83 450 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 942 | 21 212 | 24 057 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 109 | 4 853 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 535 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 5 854 | 37 592 | 54 005 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 6 905 | 58 804 | 83 450 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 597 | 756 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 3 128 | 17 866 | 14 169 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 661 | 7 243 | 5 570 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 20 732 | 2 500 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 5 | 35 | 29 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 717 | 4 718 | 6 536 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 077 | 739 | 681 |
| Vinstmarginal | 2.4% | -1.5% | 4.4% |
| Soliditet | 14.8% | 36.1% | 33.0% |
| Kassalikviditet | 115.0% | 156.4% | 142.9% |
Va Gruppen Vattenrening AB ingår i en koncern med 32 bolag. Moderbolag är VA Gruppen Holding i Trelleborg AB och koncernmoderbolag är Connecting Capital Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Föremålet för bolagets verksamet är att utföra entreprenader, drift, tillverkning och försäljning inom miljövård, vatten- och avloppsrening och biogasproduktion samt annan därmed förenlig verksamhet, ävensom förvaltning av fast och lös egendom.